Nepřihlášen úvodní stránka  |  o regionu  |  kontakt  |  administrace  
::. PRIHLÁŠENÍ .::
e-mail:

heslo:

Nová registrace
Zapomenuté heslo

::. M E N U .::

Ikonka VESELSKO.CZ

Konec školníků v Mezimostí?


28. června 2013, Obec , přečteno 3520x, komentováno 2x
Konec školníků v Mezimostí?
Školník, dnes emeritní, ZŠ v Mezimostí v minulém Veselsku zveřejnil zajímavý článek o historii školníků školy, ve kterém vyslovil domněnku, že se stal v jejich řadě tím posledním. Má pravdu?

Školník, dnes emeritní, ZŠ v Mezimostí byl propuštěn pro nadbytečnost a z úsporných důvodů. V minulém Veselsku zveřejnil zajímavý článek o historii školníků školy, ve kterém vyslovil domněnku, že se stal v jejich řadě tím posledním. Má pravdu? 

Propuštění pro nadbytečnost je v posledních letech oblíbený způsob, jak se zbavit neoblíbeného zaměstnance. Pokud není čas, chuť, trpělivost, případně možnost využít zákonné prostředky. Stačí zrušit jeho funkci a časem zřídit jinou. S obdobnou pracovní náplní, ale s jiným názvem. Místo školníka třeba manažera pro drobné poruchy. Nebo prostě správce budovy, nebo údržbáře. 

Může existovat i jiný důvod. Jestliže mzdové prostředky pro školníka zůstanou škole zachovány, údržba bude zajišťována smluvně, může vedení školy čerpat peníze z jiné "hromádky". V takovém případě nejde o úsporu, ale naopak o způsob, jak z veřejných prostředků odčerpat více peněz.

Každého jistě napadne, zda externí údržba bude rychlejší, kvalitnější, a hlavně levnější. Především v případě, když o zakázkách bude rozhodovat osoba s vazbami na příslušné subjekty. Ani takovou možnost nelze vyloučit. 

Kombinovat mohu dál. Ale pravdu ukáže čas. Školník asi nebude. Nelze přece přiznat pravdu. Nebo chybu. Ovšem něco snad bude. Snad dřív, než opravdu krásná škola začne chátrat. A to bude i správný čas na veřejné vyčíslení úspor. A ztrát. Úkol pro zřizovatele školy. 

P.S.: Článek nesměl být otištěn v papírovém Veselsku. 

(Tento příspěvek vyjadřuje názor občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.)

autor: JUDr. Josef Kašper

Komentáře k článku: Konec školníků v Mezimostí?
Počet komentářů: 2, poslední 4. 7. 2013 11:13:57
   
   

Kontakt  |  RSS  |  Cookies
Neoficiální regionální informační server - www.veselsko.cz
Publikování zde uveřejněných textů a fotografií nebo jejich částí, je možné pouze s předchozím souhlasem redakce.