Nepřihlášen úvodní stránka  |  o regionu  |  kontakt  |  administrace  
::. PRIHLÁŠENÍ .::
e-mail:

heslo:

Nová registrace
Zapomenuté heslo

::. M E N U .::

Ikonka VESELSKO.CZ

Kouzlení v laboratořích


8. prosince 2018, Obec , přečteno 2817x, komentováno 0x
Kouzlení v laboratořích
V předposledním listopadovém týdnu proběhly na SOŠ ekologické a potravinářské Veselí nad Lužnicí tradiční Kouzelné dny v laboratořích.

V předposledním listopadovém týdnu proběhly na SOŠ ekologické a potravinářské Veselí nad Lužnicí tradiční Kouzelné dny v laboratořích. Letos se k nám sjeli žáci 9.tříd základních škol z Jindřichova Hradce, Soběslavi, Veselí nad Lužnicí, Plané nad Lužnicí a Sezimova Ústí. 

Naším cílem bylo, aby si žáci vyzkoušeli zábavné odborné experimenty, provedli pozorování, pokusy, ochutnávky a senzorické analýzy. Ukázali jsme jim nově vybavené chemické a mikrobiologické laboratoře, školní minipivovar, terárium, akvária. Po celý týden se jim věnovali učitelé a studenti naší školy.

Každoročně oslovujeme různé organizace, které doplní program kouzelných dnů. Letos nás podpořili Vysoká škola chemicko-technologická Praha, Madeta a.s. České Budějovice a Mgr. Miloslav Vaváček se svou show „Experiment aneb plnou parou vpřed!“.

Zástupci VŠCHT přivezli s sebou programy „Potraviny pod lupou“ a „Chemie v kriminalistice“.  Ukázali žákům, jak moc je chemie zajímavá a kde všude pomáhá.

Pan Josef Pánek, ředitel závodu Madeta Řípec, představil žákům nejkrásnější mlékárenský obor – sýrařství. Seznámili se s výrobou čerstvých smetanových sýrů z pasterovaného mléka, sami si vyzkoušeli nalévání sýrového zrna do tvořítek a formování sýřeniny. Praktickou ukázku technologie doplnil pan Pánek zajímavým vyprávěním o historii sýrů a o rozmanitosti jejich druhů. Sýry, které vyrábí Madeta, mohli žáci díky našemu největšímu mlékárenskému podniku ochutnávat během celé prezentace.

"Experiment aneb plnou parou vpřed!" je originální, zábavně poučný projekt. Síla páry, prezentována napříč historií ve funkčních modelech, přináší do dnešní uspěchané doby nostalgické kouzlo starých časů a také obdiv k důvtipu vynálezců a fortelnému řemeslu našich předků.  Projekt je ve svém jedinečném provedení fascinující pro všechny generace.
A tak jsme přiložili pod kotel, zapískali na píšťalu a vyrazili plnou parou vpřed!

Letošní ročník „kouzlení“ a poznávání se setkal s velkým ohlasem. Věříme, že se mezi žáky najde budoucí forenzní analytik, sládek, sýrař, technik, chemik či fyzik.  Jde o velmi žádaná povolání.

Mgr. Jana Zárubová, výchovná poradkyně

autor: - redakce -

Komentáře k článku: Kouzlení v laboratořích
Počet komentářů: 0
   
   

Kontakt  |  RSS  |  Cookies  |  Nastavení souborů cookie
Neoficiální regionální informační server - www.veselsko.cz
Publikování zde uveřejněných textů a fotografií nebo jejich částí, je možné pouze s předchozím souhlasem redakce.